1996 UEFA Intertoto Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 22 June 1996 – 20 August 1996 |
Teams | 60 |
Final positions | |
Champions | Silkeborg Guingamp Karlsruhe |
Tournament statistics | |
Matches played | 138 |
Goals scored | 430 (3.12 per match) |
The 1996 UEFA Intertoto Cup finals were won by Silkeborg, En Avant Guingamp, and Karlsruher SC. All three teams advanced to the UEFA Cup.
Contents
Group stage
Teams that clinched a spot in the semi-finals are indicated in bold type.
Group 1
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Standard Liège | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 10 |
2 | Aalborg | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 9 |
3 | Stuttgart | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 4 | +4 | 6 |
4 | Hapoel Haifa | 4 | 0 | 2 | 2 | 7 | 12 | −5 | 2 |
5 | Cliftonville | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 12 | −10 | 1 |
June 22/23 1996 | |||
Cliftonville | 0–3 | Standard Liege | |
Aalborg Boldspilklub | 5–4 | Hapoel Haifa | |
June 29/30 1996 | |||
VfB Stuttgart | 0–2 | Aalborg Boldspilklub | |
Hapoel Haifa | 1–1 | Cliftonville | |
July 6/7 1996 | |||
Cliftonville | 1–4 | VfB Stuttgart | |
Standard Liège | 2–2 | Hapoel Haifa | |
July 13/14 1996 | |||
VfB Stuttgart | 0–2 | Standard Liège | |
Aalborg Boldspilklub | 4–0 | Cliftonville | |
July 20, 1996 | |||
Hapoel Haifa | 0–4 | VfB Stuttgart | |
Standard Liège | 1–0 | Aalborg Boldspilklub |
Group 2
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | LASK Linz | 4 | 4 | 0 | 0 | 11 | 1 | +10 | 12 |
2 | Werder Bremen | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 |
3 | Djurgården | 4 | 2 | 0 | 2 | 15 | 6 | +9 | 6 |
4 | Apollon Limassol | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 13 | −9 | 3 |
5 | B68 Toftir | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 15 | −13 | 0 |
June 22/23 1996 | |||
Apollon Limassol | 0–2 | Werder Bremen | |
LASK Linz | 2–0 | Djurgårdens IF | |
June 29/30 1996 | |||
Djurgårdens IF | 8–0 | Apollon Limassol | |
B68 Toftir | 0–4 | LASK Linz | |
July 6/7 1996 | |||
Apollon Limassol | 4–2 | B68 Toftir | |
Werder Bremen | 3–2 | Djurgårdens IF | |
July 13/14 1996 | |||
B68 Toftir | 0–2 | Werder Bremen | |
LASK Linz | 2–0 | Apollon Limassol | |
July 20, 1996 | |||
Werder Bremen | 1–3 | LASK Linz | |
Djurgårdens IF | 5–2 | B68 Toftir |
Group 3
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Örebro | 4 | 3 | 1 | 0 | 12 | 6 | +6 | 10 |
2 | Copenhagen | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 10 |
3 | Maribor | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | −1 | 4 |
4 | Austria Vienna | 4 | 1 | 0 | 3 | 9 | 8 | +1 | 3 |
5 | Keflavík | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 11 | −9 | 1 |
Maribor | 3–0 | Austria Vienna |
---|---|---|
Šimundža 1' Ljubobratović 26' Kek 73' (pen.) |
Copenhagen | 2–2 | Örebro |
---|---|---|
Morten Nielsen 12' Perez 79' |
Sahlin 16' Kubisztal 85' |
Austria Vienna | 6–0 | Keflavík |
---|---|---|
Brunmayr 9', 48', 85' Kellner 24', 72' Flögel 33' |
Maribor | 0–1 | Copenhagen |
---|---|---|
Johansen 33' |
Copenhagen | 2–1 | Austria Vienna |
---|---|---|
Šestan 52', 67' | Ogris 24' |
Keflavík | 1–2 | Copenhagen |
---|---|---|
Martin Nielsen 61' (o.g.) | Larsen 12' Perez 84' |
Austria Vienna | 2–3 | Örebro |
---|---|---|
Brunmayr 11' Flögel 52' |
Sahlin 59' Kubisztal 66' Guðjohnsen 75' |
Group 4
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Silkeborg | 4 | 3 | 1 | 0 | 11 | 2 | +9 | 10 |
2 | Zagłębie Lubin | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1 | +4 | 8 |
3 | Charleroi | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 |
4 | Ried | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | −5 | 3 |
5 | Conwy United | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 9 | −8 | 1 |
June 22/23 1996 | |||
R. Charleroi S.C. | 2–4 | Silkeborg IF | |
Zagłębie Lubin | 2–2 | SV Ried | |
June 29/30 1996 | |||
Conwy United | 0–0 | R. Charleroi S.C. | |
Silkeborg IF | 0–0 | Zagłębie Lubin | |
July 6/7 1996 | |||
SV Ried | 0–3 | Silkeborg IF | |
Zagłębie Lubin | 3–0 | Conwy United | |
July 13/14 1996 | |||
Conwy United | 1–2 | SV Ried | |
R. Charleroi S.C. | 0–0 | Zagłębie Lubin | |
July 20, 1996 | |||
Silkeborg IF | 4–0 | Conwy United | |
SV Ried | 1–3 | R. Charleroi S.C. |
Group 5
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nantes | 4 | 3 | 1 | 0 | 12 | 7 | +5 | 10 |
2 | Lillestrøm | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7 | 9 |
3 | Heerenveen | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | −1 | 4 |
4 | Kaunas | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 10 | −6 | 3 |
5 | Sligo Rovers | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 8 | −5 | 2 |
June 22/23 1996 | |||
Sligo Rovers F.C. | 0–0 | SC Heerenveen | |
FBK Kaunas | 1–4 | Lillestrøm S.K. | |
June 29/30 1996 | |||
Lillestrøm S.K. | 4–0 | Sligo Rovers F.C. | |
FC Nantes Atlantique | 3–2 | FBK Kaunas | |
July 6/7 1996 | |||
Sligo Rovers F.C. | 3–3 | FC Nantes Atlantique | |
SC Heerenveen | 0–2 | Lillestrøm S.K. | |
July 13/14 1996 | |||
FC Nantes Atlantique | 3–2 | SC Heerenveen | |
FBK Kaunas | 1–0 | Sligo Rovers F.C. | |
July 20, 1996 | |||
Lillestrøm S.K. | 2–3 | FC Nantes Atlantique | |
SC Heerenveen | 3–2 | FBK Kaunas |
Group 6
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Segesta | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 10 |
2 | Örgryte | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 | +6 | 8 |
3 | Lucerne | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | −2 | 6 |
4 | Rennes | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 5 | 0 | 4 |
5 | Hapoel Tel Aviv | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 10 | −9 | 0 |
June 22/23 1996 | |||
Hapoel Tel Aviv FC | 0–2 | Stade Rennais FC | |
Örgryte IS | 3–0 | FC Lucerne | |
June 29/30 1996 | |||
FC Lucerne | 2–0 | Hapoel Tel Aviv FC | |
HNK Segesta | 1–2 | Örgryte IS | |
July 6/7 1996 | |||
Hapoel Tel Aviv FC | 1–3 | HNK Segesta | |
Stade Rennais FC | 1–2 | FC Lucerne | |
July 13/14 1996 | |||
Örgryte IS | 3–0 | Hapoel Tel Aviv FC | |
HNK Segesta | 2–2 | Stade Rennais FC | |
July 20, 1996 | |||
Stade Rennais FC | 1–2 | Örgryte IS | |
FC Lucerne | 0–2 | HNK Segesta |
Group 7
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rotor Volgograd | 4 | 3 | 0 | 1 | 12 | 5 | +7 | 9 |
2 | Basel | 4 | 2 | 1 | 1 | 14 | 7 | +7 | 7 |
3 | Antalyaspor | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 7 | 0 | 6 |
4 | Shakhtar Donetsk | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 8 | −3 | 4 |
5 | Ataka-Aura Minsk | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 13 | −11 | 3 |
Ataka-Aura Minsk | 0–4 | Rotor Volgograd |
---|---|---|
Abramov 41' Veretennikov 61', 63' Orbu 69' |
Shakhtar Donetsk | 1–2 | Ataka-Aura Minsk |
---|---|---|
Yaksmanitsky 4' | Doroshkevich 32' Maleyev 85' |
Antalyaspor | 2–5 | Basel |
---|---|---|
Aliriza 2' Nuri 34' |
Summary | Smajić 23' Moser 25' H. Yakin 29' Giallanza 56' La Placa 61' |
Rotor Volgograd | 4–1 | Shakhtar Donetsk |
---|---|---|
Zernov 7' Abramov 48' Veretennikov 59', 89' |
Kovalyov 44' |
Ataka-Aura Minsk | 0–3 | Antalyaspor |
---|---|---|
N'Gole 8', 55' Murat Özduran 38' |
Antalyaspor | 2–1 | Rotor Volgograd |
---|---|---|
N'Gole 14' Khuse 21' |
Veretennikov 70' |
Rotor Volgograd | 3–2 | Basel |
---|---|---|
Niederhaus 18' Yesipov 38' Veretennikov 57' |
Summary | Orlando 29' Giallanza 30' |
Shakhtar Donetsk | 1–0 | Antalyaspor |
---|---|---|
Kriventsov 11' |
Group 8
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KAMAZ | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 |
2 | 1860 Munich | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 3 | +5 | 6 |
3 | FC Kaučuk Opava | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 6 |
4 | Spartak Varna | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 |
5 | ŁKS Łódź | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 12 | −11 | 1 |
KAMAZ Naberezhnye Chelny | 3–0 | ŁKS Łódź |
---|---|---|
Klontsak 58' Yevdokimov 64' (pen.) Babenko 67' |
FC Kaučuk Opava | 1–2 | KAMAZ Naberezhnye Chelny |
---|---|---|
Rozhon 67' | Babenko 48' Klontsak 70' |
KAMAZ Naberezhnye Chelny | 2–2 | Spartak Varna |
---|---|---|
Zayarnyi 61' Vinnikov 63' |
Stanchev 7' Todorov 45' |
June 22/23 1996 | |||
PFC Spartak Varna | 2–1 | TSV 1860 München | |
June 29/30 1996 | |||
ŁKS Łódź | 1–1 | PFC Spartak Varna | |
July 6/7 1996 | |||
PFC Spartak Varna | 0–1 | Kaucuk Opava | |
July 13/14 1996 | |||
Kaucuk Opava | 0–2 | TSV 1860 München | |
July 20, 1996 | |||
ŁKS Łódź | 0–3 | Kaucuk Opava |
Group 9
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Karlsruhe | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 10 |
2 | Universitatea Craiova | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 9 |
3 | Spartak Trnava | 4 | 2 | 1 | 1 | 11 | 3 | +8 | 7 |
4 | Daugava | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 12 | −8 | 3 |
5 | Čukarički Stankom | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 11 | −9 | 0 |
June 22/23 1996 | |||
FC Universitatea Craiova | 3–0 | Daugava Riga | |
FC Spartak Trnava | 3–0 | FK Cukaricki Stankom | |
June 29/30 1996 | |||
Daugava Riga | 0-6 | FC Spartak Trnava | |
Karlsruher SC | 1–0 | FC Universitatea Craiova | |
July 6/7 1996 | |||
FC Spartak Trnava | 1–2 | Karlsruher SC | |
FK Cukaricki Stankom | 1–3 | Daugava Riga | |
July 13/14 1996 | |||
FC Universitatea Craiova | 2–2 | FC Spartak Trnava | |
Karlsruher SC | 3–0 | FK Cukaricki Stankom | |
July 20, 1996 | |||
Daugava Riga | 1–2 | Karlsruher SC | |
FK Cukaricki Stankom | 1–2 | FC Universitatea Craiova |
Group 10
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lierse | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 |
2 | Vasas | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 7 |
3 | Groningen | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 5 |
4 | Gaziantepspor | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 |
5 | Narva Trans | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 11 | −9 | 1 |
June 22/23 1996 | |||
F.C. Groningen | 1–1 | Gaziantepspor | |
Vasas SC | 2–0 | Lierse S.K. | |
June 29/30 1996 | |||
Narva Trans | 1–4 | F.C. Groningen | |
Gaziantepspor | 3–2 | Vasas SC | |
July 6/7 1996 | |||
Vasas SC | 4–1 | Narva Trans | |
Lierse S.K. | 1–0 | Gaziantepspor | |
July 13/14 1996 | |||
Narva Trans | 0–3 | Lierse S.K. | |
F.C. Groningen | 1–1 | Vasas SC | |
July 20, 1996 | |||
Lierse S.K. | 2–1 | F.C. Groningen | |
Gaziantepspor | 0–0 | Narva Trans |
Group 11
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uralmash | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 10 |
2 | CSKA Sofia | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 4 | +4 | 7 |
3 | Strasbourg | 4 | 1 | 3 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 |
4 | Kocaelispor | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 9 | −2 | 4 |
5 | Hibernians | 4 | 0 | 0 | 4 | 5 | 13 | −8 | 0 |
Hibernians | 1–2 | Uralmash |
---|---|---|
Crawley 86' | Yamlikhanov 46' Khankeyev 80' |
Kocaelispor | 1–3 | CSKA Sofia |
---|---|---|
Moshoeu 52' | Zhabov 9', 74' Nankov 45' |
Strasbourg | 1–1 | Kocaelispor |
---|---|---|
Collet 70' | Dąbrowski 79' |
CSKA Sofia | 4–1 | Hibernians |
---|---|---|
Voynov 37' (pen.) Deyanov 60' Vidolov 62' Zhabov 67' |
Delia 78' |
Hibernians | 0–2 | Strasbourg |
---|---|---|
Baticle 10' Rodriguez 29' |
Uralmash | 2–1 | CSKA Sofia |
---|---|---|
Litvinov 34', 58' | Slavchev 23' |
Strasbourg | 1–1 | Uralmash |
---|---|---|
Baticle 35' | Litvinov 41' |
Kocaelispor | 5–3 | Hibernians |
---|---|---|
Faruk 2', 12' Dąbrowski 18', 32' Saffet 53' |
Attard 32', 75' Crawley 40' |
CSKA Sofia | 0–0 | Strasbourg |
---|---|---|
Uralmash | 2–0 | Kocaelispor |
---|---|---|
Osinov 2' Kokarev 56' |
Group 12
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Guingamp | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 |
2 | Zemun | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 6 | +2 | 9 |
3 | Jaro | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 7 |
4 | Dinamo Bucharest | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 6 | −2 | 3 |
5 | Kolkheti Poti | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 10 | −7 | 0 |
June 22/23 1996 | |||
FK Zemun | 2–1 | Dinamo Bucureşti | |
FF Jaro | 0–0 | En Avant Guingamp | |
June 29/30 1996 | |||
FC Kolkheti-1913 Poti | 2–3 | FK Zemun | |
Dinamo Bucureşti | 0–2 | FF Jaro | |
July 6/7 1996 | |||
En Avant Guingamp | 2–2 | Dinamo Bucureşti | |
FF Jaro | 2–0 | FC Kolkheti-1913 Poti | |
July 13/14 1996 | |||
FC Kolkheti-1913 Poti | 1–3 | En Avant Guingamp | |
FK Zemun | 3–2 | FF Jaro | |
July 20, 1996 | |||
En Avant Guingamp | 1–0 | FK Zemun | |
Dinamo Bucureşti | 2–0 | FC Kolkheti-1913 Poti |
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Segesta | 5–4 | Örebro | 4–0 | 1–4 |
Uralmash | 2–2 (a) | Silkeborg | 1–2 | 1–0 |
Standard Liège | 3–1 | Nantes | 2–1 | 1–0 |
KAMAZ | 2–4 | Guingamp | 2–0 | 0–4 (a.e.t.) |
LASK Linz | 2–7 | Rotor Volgograd | 2–2 | 0–5 |
Lierse | 2–5 | Karlsruhe | 2–3 | 0–2 |
First leg
Uralmash Yekaterinburg | 1–2 | Silkeborg |
---|---|---|
Bakhtin 15' | Bruun 17' Knudsen 18' |
KAMAZ Naberezhnye Chelny | 2–0 | Guingamp |
---|---|---|
Babenko 33' Zayarnyi 45' |
LASK Linz | 2–2 | Rotor Volgograd |
---|---|---|
Westerthaler 1' Duspara 61' |
Veretennikov 25', 29' |
Second leg
Segesta won 5–4 on aggregate.
Silkeborg | 0–1 | Uralmash Yekaterinburg |
---|---|---|
Khankeyev 90' (pen.) |
2–2 on aggregate, Silkeborg won on away goals rule.
Guingamp | 4–0 (a.e.t.) | KAMAZ Naberezhnye Chelny |
---|---|---|
Assadourian 75' Carnot 88' Horlaville 97' Moreira 105' |
Guingamp won 4–2 on aggregate.
Rotor Volgograd | 5–0 | LASK Linz |
---|---|---|
Berketov 40' Veretennikov 42', 86' Zernov 54' Abramov 72' |
Rotor Volgograd won 7–2 on aggregate.
Nantes | 0–1 | Standard Liège |
---|---|---|
Edmilson 86' |
Standard Liège won 3–1 on aggregate.
Karlsruhe won 5–2 on aggregate.
Finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Segesta | 2–2 (a) | Silkeborg | 1–2 | 1–0 |
Rotor Volgograd | 2–2 (a) | Guingamp | 2–1 | 0–1 |
Standard Liège | 2–3 | Karlsruhe | 1–0 | 1–3 |
First leg
Rotor Volgograd | 2–1 | Guingamp |
---|---|---|
Zernov 52' Tishchenko 80' |
Report | Horlaville 45' |
Standard Liège | 1–0 | Karlsruhe |
---|---|---|
Bisconti 60' | Report |
Second leg
Karlsruhe won 3–2 on aggregate.
Silkeborg | 0–1 | Segesta |
---|---|---|
Report | Šašivarević 75' |
2–2 on aggregate, Silkeborg won on away goals rule.
Guingamp | 1–0 | Rotor Volgograd |
---|---|---|
Carnot 75' | Report |
2–2 on aggregate, Guingamp won on away goals rule.