2008–09 Greek Football Cup
Country | Greece |
---|---|
Dates | 30 August 2008 – 2 May 2009 |
Teams | 70 |
Defending champions | Olympiacos |
Champions | Olympiacos (24th title) |
Runners-up | AEK Athens |
Matches played | 79 |
Top goal scorer(s) | Ismael Blanco (5 goals) |
← 2007–08 2009–10 → |
The 2008–09 Greek Football Cup was the 67th edition of the Greek Football Cup. The competition started on 30 August 2008 with the First Round and concluded on 2 May 2009 with the Final, held at Olympic Stadium.
Olympiacos claimed that season's Greek Cup with a 15–14 victory on penalties over AEK Athens after a 4–4 draw.
Calendar
Round | Date(s) | Fixtures | Clubs | New entries | Leagues entering |
---|---|---|---|---|---|
First Round | 30, 31 August & 7 September 2008 | 18 | 70 → 52 | 36 | Gamma Ethniki |
Second Round | 16–18 September 2008 | 18 | 52 → 34 | 18 | Beta Ethniki |
Additional Round | 24 September 2008 | 2 | 34 → 32 | none | none |
Round of 32 | 28–30 October, 11–13 November 2008 | 16 | 32 → 16 | 16 | Super League |
Round of 16 | 13–15, 20–22, 28 January 2009 | 12 | 16 → 8 | none | none |
Quarter-finals | 4, 18, 25 February & 4 March 2009 | 8 | 8 → 4 | ||
Semi-finals | 18 March & 8, 9 April 2009 | 4 | 4 → 2 | ||
Final | 2 May 2009 | 1 | 2 → 1 |
Knockout phase
Each tie in the knockout phase, apart from the quarter-finals and the semi-finals, was played by a single match. If the score was level at the end of normal time, extra time was played, followed by a penalty shoot-out if the score was still level. In the quarter-finals and the semi-finals were played over two legs, with each team playing one leg at home. The team that scored more goals on aggregate over the two legs advanced to the next round. If the aggregate score was level, the away goals rule was applied, i.e. the team that scored more goals away from home over the two legs advanced. If away goals were also equal, then extra time was played. The away goals rule was again applied after extra time, i.e. if there were goals scored during extra time and the aggregate score was still level, the visiting team advanced by virtue of more away goals scored. If no goals were scored during extra time, the winners were decided by a penalty shoot-out. In the round of 16, if the score was level at the end of normal time the two-legged rule was applied.
The mechanism of the draws for each round is as follows:
- In the draw for the second round, the teams from the second division are seeded and the winners from the first round were unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams.
- In the draw for the Round of 32 onwards, the teams from the first division are seeded and the winners from the previous rounds were unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams.
- In the draws for the Round of 16 onwards, there are no seedings and teams from the different group can be drawn against each other.
First round
Summary
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Hersonissos | 1–2 | Zakynthos |
Anagennisi Arta | 0–1 | Rodos |
Koropi | 0–0 (4–3 p) | Eordaïkos 2007 |
Aiolikos | 0–1 | Lamia |
Chaidari | 1–0 | Thermaikos |
Odysseas Anagennisi | 3–2 | Keravnos |
Makedonikos | 4–2 | Anagennisi Giannitsa |
Vyzas | 1–0 | Ethnikos Filippiada |
Pyrsos | 0–0 (4–3 p) | Agios Dimitrios |
Korinthos | 3–0 | Ethnikos Katerini |
Neos Asteras Rethymno | 1–1 (4–5 p) | Neoi Epivates |
Niki Volos | 2–0 | Preveza |
Aias Salamina | 0–1 | Ilioupoli |
Agia Paraskevi | 0–1 | Fokikos |
Panetolikos | 3–0 | Atsalenios |
Egaleo | 0–3 | Panachaïki 2005 |
Fostiras | 0–0 (5–4 p) | Panargiakos |
Doxa Dramas | 3–0 | Alexandroupoli Enosi |
Matches
Hersonissos | 1–2 | Zakynthos |
---|---|---|
|
Report |
|
Anagennisi Arta | 0–1 | Rodos |
---|---|---|
Report |
|
Koropi | 0–0 (a.e.t.) | Eordaïkos 2007 |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
4–3 |
Chaidari | 1–0 | Thermaikos |
---|---|---|
|
Report |
Odysseas Anagennisi | 3–2 | Keravnos |
---|---|---|
|
Report |
|
Makedonikos | 4–2 | Anagennisi Giannitsa |
---|---|---|
|
Report |
|
Vyzas | 1–0 | Ethnikos Filippiada |
---|---|---|
|
Report |
Pyrsos | 0–0 (a.e.t.) | Agios Dimitrios |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
4–3 |
Korinthos | 3–0 | Ethnikos Katerini |
---|---|---|
|
Report |
Neos Asteras Rethymno | 1–1 (a.e.t.) | Neoi Epivates |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
|
4–5 |
|
Niki Volos | 2–0 | Preveza |
---|---|---|
|
Report |
Aias Salamina | 0–1 | Ilioupoli |
---|---|---|
Report |
|
Agia Paraskevi | 0–1 | Fokikos |
---|---|---|
Report |
|
Panetolikos | 3–0 | Atsalenios |
---|---|---|
Report |
Egaleo | 0–3 | Panachaïki 2005 |
---|---|---|
Report |
Fostiras | 0–0 (a.e.t.) | Panargiakos |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
5–4 |
Doxa Drama | 3–0 | Alexandroupoli Enosi |
---|---|---|
|
Report |
Second round
Summary
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Pyrsos | 1–4 | Kallithea |
Fokikos | 0–1 | Kerkyra |
Zakynthos | 2–1 | Pierikos |
Korinthos | 1–2 (a.e.t.) | Ethnikos Piraeus |
Rodos | 0–1 | Kavala |
Doxa Dramas | 1–2 (a.e.t.) | Agrotikos Asteras |
Koropi | 0–0 (3–2 p) | Ionikos |
Neoi Epivates | 0–0 (3–4 p) | Ilisiakos |
Niki Volos | 1–2 (a.e.t.) | PAS Giannina |
Lamia | 2–1 (a.e.t.) | Kalamata |
Odysseas Anagennisi | 0–2 | Ethnikos Asteras |
Ilioupoli | 2–2 (3–5 p) | Apollon Kalamarias |
Panetolikos | 1–1 (4–2 p) | Olympiacos Volos |
Panachaïki 2005 | 0–4 | Kastoria |
Fostiras | 1–3 (a.e.t.) | Atromitos |
Vyzas | 0–1 | Diagoras |
Chaidari | 2–2 (1–4 p) | Veria |
Makedonikos | 2–1 | Anagennisi Karditsa |
Matches
Pyrsos | 1–4 | Kallithea |
---|---|---|
|
Report |
Fokikos | 0–1 | Kerkyra |
---|---|---|
Report |
|
Korinthos | 1–2 (a.e.t.) | Ethnikos Piraeus |
---|---|---|
|
Report |
|
Doxa Dramas | 1–2 (a.e.t.) | Agrotikos Asteras |
---|---|---|
|
Report |
Neoi Epivates | 0–0 (a.e.t.) | Ilisiakos |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
3–4 |
Niki Volos | 1–2 (a.e.t.) | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report |
Lamia | 2–1 (a.e.t.) | Kalamata |
---|---|---|
|
Report |
|
Odysseas Anagennisi | 0–2 | Ethnikos Asteras |
---|---|---|
Report |
|
Panetolikos | 1–1 (a.e.t.) | Olympiacos Volos |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
4–2 |
Panachaïki 2005 | 0–4 | Kastoria |
---|---|---|
Report |
Fostiras | 1–3 (a.e.t.) | Atromitos |
---|---|---|
|
Report |
Chaidari | 2–2 (a.e.t.) | Veria |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
1–4 |
Makedonikos | 2–1 | Anagennisi Karditsa |
---|---|---|
Report |
|
Additional round
Summary
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Koropi | 1–2 | Atromitos |
Kerkyra | 3–0 | PAS Giannina |
Matches
Kerkyra | 3–0 | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report |
Bracket
Round of 32 | Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||||||||||||
Ethnikos Asteras | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Ergotelis | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Ergotelis | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Skoda Xanthi | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Kallithea | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Skoda Xanthi | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Skoda Xanthi | 2 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||
AEK Athens (a) | 1 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Ilisiakos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
AEK Athens | 2 | ||||||||||||||||||||||||
AEK Athens | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Kerkyra | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Kerkyra | 0(4) | ||||||||||||||||||||||||
Levadiakos | 0(2) | ||||||||||||||||||||||||
AEK Athens | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Panserraikos | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Lamia | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Panserraïkos | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Panserraïkos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
AEL | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Panetolikos | 0 | ||||||||||||||||||||||||
AEL | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Panserraïkos | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Panathinaïkos | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Zakynthos | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Panthrakikos (a.e.t.) | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Panthrakikos | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Panathinaïkos | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Kavala | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Panathinaïkos | 3 | ||||||||||||||||||||||||
AEK Athens | 4(14) | ||||||||||||||||||||||||
Olympiacos (p) | 4(15) | ||||||||||||||||||||||||
Veria | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Thrasyvoulos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Veria | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Panionios | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Ethnikos Piraeus | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Panionios | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Panionios | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Asteras Tripolis | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Apollon Kalamarias | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Asteras Tripolis | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Asteras Tripolis | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Iraklis | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Kastoria | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Iraklis (a.e.t.) | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Asteras Tripolis | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
Makedonikos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
PAOK | 2 | ||||||||||||||||||||||||
PAOK (p) | 0 | 0 | 0(9) | ||||||||||||||||||||||
Aris | 0 | 0 | 0(8) | ||||||||||||||||||||||
Atromitos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Aris | 2 | ||||||||||||||||||||||||
PAOK | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Olympiacos (a.e.t.) | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Agrotikos Asteras | 1 | ||||||||||||||||||||||||
OFI | 2 | ||||||||||||||||||||||||
OFI | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Diagoras | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 3 |
Round of 32
Summary
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Zakynthos | 0–2 (a.e.t.) | Panthrakikos |
Diagoras | 2–3 | Olympiacos |
Makedonikos | 1–2 | PAOK |
Panetolikos | 0–2 | AEL |
Ethnikos Piraeus | 0–2 | Panionios |
Apollon Kalamarias | 0–1 | Asteras Tripolis |
Ilisiakos | 1–2 | AEK Athens |
Agrotikos Asteras | 1–2 | OFI |
Kallithea | 1–3 | Skoda Xanthi |
Lamia | 1–2 | Panserraïkos |
Veria | 3–1 | Thrasyvoulos |
Kerkyra | 0–0 (4–2 p) | Levadiakos |
Atromitos | 1–2 | Aris |
Ethnikos Asteras | 0–2 | Ergotelis |
Kavala | 0–3 | Panathinaïkos |
Kastoria | 2–3 (a.e.t.) | Iraklis |
Matches
Zakynthos | 0–2 (a.e.t.) | Panthrakikos |
---|---|---|
Report |
Diagoras | 2–3 | Olympiacos |
---|---|---|
|
Report |
Makedonikos | 1–2 | PAOK |
---|---|---|
|
Report |
|
Panetolikos | 0–2 | AEL |
---|---|---|
Report |
|
Ilisiakos | 1–2 (a.e.t.) | AEK Athens |
---|---|---|
|
Report |
Agrotikos Asteras | 1–2 | OFI |
---|---|---|
|
Report |
|
Kallithea | 1–3 | Skoda Xanthi |
---|---|---|
|
Report |
Lamia | 1–2 | Panserraïkos |
---|---|---|
|
Report |
|
Veria | 3–1 | Thrasyvoulos |
---|---|---|
Report |
|
Kerkyra | 0–0 (a.e.t.) | Levadiakos |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
|
4–2 |
Atromitos | 1–2 | Aris |
---|---|---|
|
Report |
Kavala | 0–3 | Panathinaïkos |
---|---|---|
Report |
|
Kastoria | 2–3 (a.e.t.) | Iraklis |
---|---|---|
|
Report |
|
Round of 16
Summary
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Veria | 0–2 | Panionios | 0–0 | 0–2 |
Panthrakikos | 0–4 | Panathinaïkos | ||
PAOK | 0–0 | Aris | 0–0 | 0–0 (9–8 p) |
Ergotelis | 0–3 | Skoda Xanthi | ||
Asteras Tripolis | 2–0 | Iraklis | ||
Panserraïkos | 1–0 | AEL | ||
OFI | 0–2 | Olympiacos | ||
AEK Athens | 1–0 | Kerkyra |
Matches
Panthrakikos | 0–4 | Panathinaïkos |
---|---|---|
Report |
|
Ergotelis | 0–3 | Skoda Xanthi |
---|---|---|
Report |
Asteras Tripolis | 2–0 | Iraklis |
---|---|---|
|
Report |
Panserraïkos | 1–0 | AEL |
---|---|---|
|
Report |
AEK Athens | 1–0 | Kerkyra |
---|---|---|
|
Report |
Replay
Quarter–finals
Summary
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Panserraïkos | 3–1 | Panathinaïkos | 3–1 | 0–0 |
PAOK | 1–2 | Olympiacos | 1–0 | 0–2 (a.e.t.) |
Panionios | 0–2 | Asteras Tripolis | 0–1 | 0–1 |
Skoda Xanthi | 2–2 (a) | AEK Athens | 2–1 | 0–1 |
Matches
Panathinaikos | 2–3 | Panserraikos |
---|---|---|
|
Report |
Panserraikos won 3–2 on aggregate.
PAOK | 1–0 | Olympiacos |
---|---|---|
|
Report |
Olympiacos | 2–0 (a.e.t.) | PAOK |
---|---|---|
|
Report |
Olympiacos won 2–1 on aggregate.
Asteras Tripolis won 2–0 on aggregate.
AEK Athens | 1–0 | Skoda Xanthi |
---|---|---|
|
Report |
AEK Athens won on away goals.
Semi-finals
Summary
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
AEK Athens | 3–1 | Panserraikos | 3–1 | 0–0 |
Asteras Tripolis | 3–4 | Olympiacos | 2–2 | 1–2 |
Matches
AEK Athens | 3–1 | Panserraikos |
---|---|---|
|
Report |
|
AEK Athens won 3–1 on aggregate.
Asteras Tripolis | 2–2 | Olympiacos |
---|---|---|
|
Report |
|
Olympiacos | 2–1 | Asteras Tripolis |
---|---|---|
Report |
|
Olympiacos won 4–3 on aggregate.
Final
AEK Athens | 4–4 (a.e.t.) | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
|
|
Penalties | ||
14–15 |
Top scorers
# | Goalscorers | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | Ismael Blanco | AEK Athens | 5 |
2 | Diogo | Olympiacos | 4 |
3 | Michalis Klokidis | Makedonikos | 3 |
Tzivan Carlos | Zakynthos | ||
Ante Rukavina | Panathinaikos | ||
Lazaros Christodoulopoulos | Panathinaikos | ||
Matt Derbyshire | Olympiacos | ||
Ignacio Scocco | AEK Athens |